Dlaczego TIR jest używany w transporcie dalekobieżnym: Zalety ciężarówek dostawczych w porównaniu z transportem kolejowym

Trudno odpowiedzieć na pytanie, co jest tańsze, transport kolejowy czy transport samochodami dostawczymi. Koszt każdego rodzaju transportu zależy od odległości, jaką trzeba pokonać oraz od wagi przewożonego towaru. Istnieją jednak pewne zalety korzystania z ciężarówek zamiast pociągów, jeśli chodzi o dostawy na duże odległości.

Zalety TIRów w transpocie dalekobieżnym

W przypadku dostaw na duże odległości, koszt transportu może być istotnym czynnikiem. A to dlatego, że każda przejechana mila kosztuje paliwo, do tego dochodzą koszty zużycia dróg lub szyn. Dlatego przy wyborze między pociągiem a ciężarówką przy transporcie towarów na odległości powyżej 100 mil, w przypadku samochodów dostawczych koszty transportu będą niższe niż w przypadku kolei.

Innym czynnikiem popularności TIRów jest znacznie skrócony czas załadunku i rozładunku towaru, który istotny jest przy towarach wrażliwych na upływ czasu takich jak żywność. Do tego chodzi znacznie niższy koszt związany z załadunkiem i rozładunkiem, nie tylko z powodu zapotrzebowania na mniejszy personel, ale również łatwość z jaką można to wykonać.

Pomimo mniejszej prędkości poruszania się TIRów od pociągów towar szybciej dotrze ciężarówkami niż transportem kolejowym. Do tego cała ciężarówka wypełniona jest towarem jednej firmy, a nie wielu stąd istnieje mniejsze ryzyko zgubienia i szukania towaru niż w wagonach towarowych.

Ciężarówki te mogą przewieźć więcej towaru, w niższej cenie niż zamówienie takiej usługi w kolei. Do tego transport jest bezpośrednio do punktu docelowego bez konieczności wielokrotnego załadunku i rozładunku.

Wady wykorzystania TIRów w transporcie:

Największą wadą tego środka transportu jest … że wszystkie większe firmy wykorzystują ten środek transportu. Tu nie ma znaczenia czy firma zajmuje się takimi rzeczami jak: przeprowadzki międzymiastowe, transport spożywcza, przewóz elektroniki, czy nawet przewóz zwierząt. Każda firma wybierze tańsze rozwiązanie i pomimo „dobrych” pensji jako kierowca ciężarków ciągle jest to tańsze niż korzystanie z pociągów.

Drugą istotną wadą tego rozwiązania jest kwestia bezpieczeństwa. Samochody ciężarowe mają ograniczoną widoczność i wiele martwych punktów, gdzie nie zauważy się np. samochodu czy ludzi. Jest to spowodowane wysokością na jakiej znajduje się siedzenie kierowcy oraz naczepą, która ogranicza widoczność wsteczną. Do tego pojazdy te są podatne na niesprzyjające warunki atmosferyczne takie jak burze śnieżne, oblodzenia, a do tego często wymuszenia na kierowcy dojazd w określonym czasie (często bardzo krótkim)

Bardzo długi czas przejazdu między granicami – to kolejna wada, która jest bardzo stresująca dla kierowców, niekiedy wiele dni spędzanie na granicy by przewieźć towar bywa frustrujący.

Zalety wykorzystania kolei do transportu rzeczy

Pomimo reklamowania transportu kolejowego jako „tańszej alternatywy” dla transportu drogowego, niestety cena jednostkowa transportu wychodzi bardzo często drożej i to nawet kilkukrotnie. Jest to spowodowane rozliczaniem transportu nie tylko na podstawie odległości, ale i wagi. Dlatego nawet transport międzynarodowy kolejowy jest mniej popularny niż ciągniki siodłowe nawet uwzględniając kierowców i ich pensje.

Tak transport kolejowy nie jest pełen wad i posiada sporo zalet:

 • transport jest tańszy jeśli odbiorca towaru (np. inna firma) sama odbierze towar z dworca towarowego, a transport odbywa się na bardzo duże odległości;
 • mniejszy czas oczekiwania na granicy, co często skraca czas „przejścia przez granicę” z kilku dni do kilkunastu godzin;
 • transport opłacalny dla lekkich i wytrzymałych towarów;
 • transport jest opłacalny tylko przy wynajęciu całego składu towarowego;
 • liczy się z opóźnieniami różnego typu.

Wady kolei cargo:

 • kiepska infrastruktura i konieczność wynajmowania na miejscu „kierowców” do odbioru i dostarczania towarów do punktu docelowego;
 • częste opóźnienia;
 • konieczność kilkukrotnego załadunku i wyładunku towaru za co dodatkowo się płaci;
 • długi czas załadunku i wyładunku towaru;
 • nie wszędzie jest infrastruktura by dowieźć „blisko” towar, bardzo często powoduje to dodatkowe opóźnienia;
 • opłacalność transportu tylko przy wynajmie całego składu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *