Zakup samochodu, a triki handlarzy.

Na przestrzeni lat opinie o autokomisach ulegają poprawie, choć początki bardzo często negatywnie kojarzyło się tym, którzy pragnęli kupić swój pierwszy samochodów. Wiele aut było i jest do tej pory sprowadzana z zagranicę, gdzie na szczęście coraz mniej trudniej jest o pełną historię pojazdu. Naturalnie ciągle zdarzają się komisy, które świadome wad bądź problemów, udają że jest inaczej.

Szukając auta przez internet bardzo często opis jest szczątkowy, wręcz same suche fakty. Wydawałoby się, że niezbędne byłoby obejrzenie na żywo samochodu by wykryć jakieś nieprawidłowości. Choć by ocenić wstępnie auto wystarczą dobrej jakości zdjęcia. Dzięki temu można skupić się na szukaniu nieprawidłowościach i rozbieżności z opisem oferty.

Kupno używanego samochodu, to czynność jaka wymaga ostrożności, gdyż nawet sprowadzane auta zwykle mogą mieć o wiele większy przebieg, a jest to spowodowane rozbudowaną siecią dróg między miastami i wsiami. Do tego wiele osób lubi sam fakt prowadzenia auta i „tylko w niedziele do kościoła” zdarza się bardzo rzadko.

W przypadku faktycznego przebiegu można uzyskać pewność podpisując umowę, gdzie sprzedający udziela gwarancji, iż podany przebieg jest zgodny z prawdą. Tu wtedy w trakcie rozmowy można wyczuć, czy są jakieś problemy z długością przejechanych kilometrów. W końcu każdy chce kupić auto z niskim przebiegiem i w jak najlepszym stanie, a tą metodą jedną rzecz sprawdzimy bez konieczności podróży.

Posiadając zdjęcia uzyskujemy możliwość podejrzenia:

  • Jak dużo i bardzo jest nagromadzona rdza – w kilkuletnich samochodach rdza jest czymś „naturalnym” bo nie zawsze auta są garażowane, ale jeśli jest bardzo dużo rdzy może to świadczyć o tym, że samochód miał bliski kontakt z dużą i głęboką wodą – najlepiej zobaczyć to na zdjęciu silnika. W bardzo starych autach rdza zwykle jest mocno nagromadzona i by mieć pewność niezbędne będą pytania do sprzedawcy, czy osobiste udanie się w celach oględzin.
  • Inne elementy karoserii – mniejszy problem, kiedy osoba dostosowuje samochód pod siebie i bardzo często inne części ma „w garażu”, ale bardzo często auta powypadkowe są składane z innych części. Do tego spójność lakieru jest ważna i świadczyć może o stłuczkach, a nawet wypadkach. Np. niedomykająca się maska, czy lampy, czy inne niedoskonałości.
  • Stan bieżnika – jest to podstawowa metoda sprawdzania, czy z zawieszeniem samochodu są problemy. Choć zdarza się, że samochód sprzedawany jest wraz z nowymi oponami, tak w przypadku używanych bieżnik jest dość ważnym punktem do sprawdzenia. Zużyty nierównomiernie bieżnik oznacza zwykle kłopot z zbieżnością zawieszenia i może być konieczna wymiana zawieszenia.
  • Dopasowanie elementów – zwykle związane z blacharką, ale również dobrze jest zwrócić uwagę na samo wnętrze auta.

Tak na chwilę obecną większość autokomisów nie ukrywa informacji o stłuczkach, przeprowadzanych naprawach, a nawet „wykłada kawę na ławę” tak by klient wyszedł zadowolony z zakupu auta. Wiele samochodów wymaga zwykle drobnych napraw, ale klient jest o tym świadomy już w trakcie zakupu.

Ciągle należy wystrzegać się podpisywania umów „in blanco”, gdyż tak jak w przypadku zakupu każdego produktu wiedza, od kogo kupuje się jest istotna. To tak jakby zaczepić na ulicy osobę z ciężarówką, by przeprowadził „przeprowadzka Warszawa„, a może okazać się, że ta ciężarówka jest chłodnią. Dlatego świadomość dostawcy jest bardzo istotna. Jest to forma zabezpieczenia kupującego, iż kupuje auto sprawne, bez „historii”, a auto można kupować tylko od osoby, która jest właścicielem.

Jeśli samochód nie chce odpalić nawet z przy pomocy urządzenia rozruchowego. Rozładowany akumulator może zdarzyć się i nie jest to zaskakujące jak auto dłuższy czas nie było używane, ale w przypadku nie odpalania przez specjalne narzędzia – to już należy wystrzegać się.

Dodatkowo dobry komis daje wgląd we wszystkie dokumenty, czujniki oraz udziela rzeczowych wyjaśnień i objaśnień. Słowa nie mogą odbiegać od samej treści oferty na np. stronie ogłoszenia – w końcu sprzedaje auto, które ma na stanie. Każda sprzedaż obejmuje wystawienie faktury vat.

Powyższe to tylko kilka prostych kroków jakie można wykonać przy zakupie auta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *